2010 Eurovision 1. Yarı Final Gecesi performansları, sonuçları ve değerlendirmeler..

1. Yarı final gecesi başlamadan önce gerek sitemizde halen devam eden anketimizin dün geceki durumuna, gerekse benim şahsi yorumlarıma göre 1. Yarı Final’den finale uzanacak ülkeleri tahmin etmeye çalışmıştık. Önce 2010 ESC Toto :) nun 1. bölümüne göz atalım..

Anketimize göre dün gece finale çıkacak 10 ülke; Moldova, Slovakya, Letonya, Sırbistan, Polonya, Belçika, Malta, Arnavutluk, Yunanistan ve İzlanda.

Benim ilk on içerisinde yer alacağını düşündüğüm ülkeler ise; Moldova, Belçika, Rusya, Estonya, Letonya, Sırbistan, Polonya, Malta, Yunanistan ve Izlanda idi. Yarı final performanslarını izlerken de performanslar sırasında “Bosna Hersek 1. Yarı Final performansının ardından ilk on içerisine gireceğini düşündüğüm şarkılar arasına girdi. Sıradan performansıyla çok zayıf kalan Estonya’nın yerini alabilir.” diye bir edit eklemiştim.

Yarı final sırasında eklediğim editi sayarsak ben tahminlerim 10 da 7, anketimiz ise 10 da 6 isabet sağlamış.

1. Yarı Finalin ardından yorum ve değerlendirmeler;

Bosna Hersek; Yarı Final öncesi hiç dikkatimi çekmemişken yarışmadaki performansıyla sahne performansının ne kadar büyük farklar yaratabileceğini gösterdi. Birincilik için iddiası olabileceğini düşünmüyorum ama en azından finalin keyif veren şarkılarından olacak.

Polonya; Şarkı Polonya’dan çok sayıda internet kullanıcısının sitemize linkler vererek ülkelerinin şarkısına anketimizde oy vermesiyle dikkatimi çekmişti, finale çıkacaklarını ancak finalde iyi bir derece alamayacaklarını düşünüyordum, Marcin Mroziński ‘nin dün geceki performansı ve Polonyalı ekibin şovu çok başarılı, ilgi çekici ve göz doldurucuydu ve bence kesinlikle finalde izlememiz gereken bir ekipti. Polonya’lı ekip sonuçlar açıklandığında finale çıkamadığına en çok şaşırdığım ve üzüldüğüm ekip oldu. İzlemeyenlerin yorumu için Polonya’nın 1. Yarı Final performansını ekliyorum.

Rusya; Bir başka performans yıldızı. Önceki görüntülerinde hiç bir elektrik vermeyen ekip 1. Yarı Final serisinin en beğendiğim ekiplerinden biri oldu. Finale kalacaklarını tahmin etmekle birlikte bu kadar iyi bir performans izleyeceğimi ben de tahmin etmiyordum.

Yunanistan; Sanırım ülkemizde herkesin fikri aynıdır. Bize çok tanıdık olan hatta her an nereden tanıdığımızı hatırlayacakmışız gibi gelen bu şarkının biz ve komşu ülkelerimiz dışında nasıl tınlayacağını düşünmek gerek. Finale çıkacaklarından zaten kimsenin şüphesi yoktu ancak bu denli yerel bir iş ile finalde nasıl bir başarı elde ederler? Şahsen benim ümidim yok zira şarkı bence yerel bazda da vasatın altında.

Portekiz ve Belarus ve biraz da Arnavutluk; Bu sene devreye giren “jüri oyları” nın ilk etkileri. Tam jüri şarkıları ve finale gitmelerinin tamamen “Eurovision Şarkıları” diye tabir ettiğimiz tarza aşık jüri üyeleri sayesinde olduğunu düşünüyorum.

Moldova; Finale çıkacağından hiç şüphem yoktu, çok kararında bir Eurovision şarkısı, 1. Yarı Finalin keyifli ekiplerindendi.

Sırbistan; Yarı Final gecesi de belirttiğim gibi, gecenin enerjisi en yüksek ekiplerinden biriydi. Goran Bregoviç’in bestesinin yüksek enerjisi olmasaydı kostüm komedisi ve solist çekilir miydi bilemiyorum. Ama sonuç olarak şarkı her şeye rağmen finale enerji verecek şarkılardan biri olacak.

Belçika; Zaten 1. Yarı Final şarkıları içerisinde favori şarkımdı. Yarışma sonunda 1. Yarı Finalin birincisinin Tom Dice olduğunu öğrenirsek şaşırmayacağım. Sade düzenlemesiyle ve Bulent Ozveren’ in tanımıyla “yalnız adam” Tom Dice bence yarışmanın favorilerinden ve yarı final performansında da bu fikrimi değiştirmedi.

İzlanda’nın güçlü yorumu ve sahne elektriği tahmin edildiği gibi kendilerinin finale uzanmalarına yetti ama final için yeterli güce sahip olduklarını düşünmüyorum.

Estonya’nın şarkısının stüdyo versiyonunu enteresan ve güzel bulmuştum ama yarı finaldeki vasat halini dinlediğimde tüm sempatimi kaybetti.

İlk Yarı Final Sonrasında Finale yükselen şarkılar ve finaldeki sıralamaları;

4. Moldova

6. Bosnia & Herzegovina

7. Belgium

8. Serbia

9. Belarus

11. Greece

15. Albania

16. Iceland

20. Russia

23. Portugal

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.