Eurovision Şarkı Yarışması Sonrası Yorumlar ve İlk Beş Şarkının Videoları

Beklenen oldu ve 2009 Eurovision Şarkı Yarışmasını Norveç temsilcisi Alexander Rybak kazandı.
Büyük ihtimalle bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisine kimse şaşırmadı çünkü hemen hemen herkes yarışmayı Norveç temsilcisinin kazanacağına emindi. Belki de hepimizi şaşırtan tek şey oylama sonuçlarının açıklanmaya başladığı ilk dakikadan itibaren uzun yıllardır hiç olmadığı şekilde Norveç’in hiç heyecana yer vermeksizin açık ara yarışmayı önde götürmesi ve neredeyse en yakın rakibinden iki kat fazla puan alarak Eurovision tarihinin en yüksek puan alan şarkısı olmasıydı.
Norveç’in birinci olacağını gerek anketlerden gerek se izleyicilerin tepkilerinden kestirmek oldukça kolaydı ama benim açımdan asıl sürprizler güzel şarkılar olmalarına rağmen favoriler arasında adı anılmayan İzlanda’nın ikinci, İngiltere’nin beşinci, ilk beşte iyi konumlarda yer alacağını düşündüğüm Estonya ile Yunanistan’ ın altıncı ve yedinci olması, en büyük sürpriz ise yarışma öncesi önemli favorilerden biri olarak gördüğümüz İspanya ve Soraya’nın sondan ikinci olması oldu.
Hadise bence elinden geleni yaptı ve yarışmayı 4. sırada tamamlayarak ülkemizi bütün aksaklıklara rağmen çok iyi bir şekilde temsil etti. Dekorda, ışık düzeninde ve kıyafetinde yapılan düzeltmeler de Hadise’nin şovunu yarı final gecesinden çok daha iyi bir şekilde gösterebilmesini sağladı.
Eırovision finalini izleyemeyenler ve ilk beş şarkıyı tekrar dinlemek isteyenler sırasıyla Norveç, İzlanda, Azerbaycan, Türkiye ve İngiltere’nin videolarını aşağıda izleyebilirler.

1. NORVEC – Alexander Rybak – Fairytale

2. IZLANDA – Yohanna – Is It True

AZERBAYCAN – AySel & Arash – Always

4. TÜRKİYE – Hadise – Düm Tek Tek

5. UNITED KINGDOM – Jade Ewen – It’s My Time

You may also like

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.