Işın Karaca’nın müzikal “Uyanış”ı ve aranjörlerin Işın Karaca’yı keşfi

Albümün kendisinden çok Işın Karaca’nın ayrılık hikayesini dinledik ilk günlerde ama artık yavaş yavaş albümdeki şarkılar ve Işın Karaca’nın dengeli müzikal değişimi kendini hissettirmeye başladı. Elbette albümde klasik Işın Karaca balladları da var ama albümü ilk dinlediğimizde özellikle hareketli şarkılarda, Işın Karaca’nın kendini, aranjörlerin de Işın Karaca’yı keşfi dikkat çekiyor.

Klasik Işın Karaca şarkılarının yanı sıra bu albümde Işın Karaca’nın performansını özellikle yüksek tempolu şarkılarda eski albümlerine göre oldukça farklı bir yerde buluyoruz. Tüm dünyada dans müziği piyasasının başını güçlü kadın vokaller çekerken ülkemizde ne yazık ki bu tür şarkılar zayıf seslerin sığındıkları bir tarz olarak önümüze sunuluyor. Dünyada ünlü DJ’ler güçlü yorumcuların yapacakları yeni işleri dört gözle beklerken bizde ise aranjörler ellerindeki malzemeyi seslerin üzerini örtmek için kullanıyorlar.

Bu zayıf sesler klasmanında değil elbette ama Türkiye’de elektronik müziğin öncülüğüne soyunan Hande Yener’in de Işın Karaca’nın bu albümünde yer alan “Başrol” den alması gereken bir ders var. Açıkçası özellikle son albümü “Hayrola” da artık doruğa ulaşan kendini tekrar etme sorununun ben Hande Yener’den ziyade aranjörü ve şarkıların bestecisi Erol Temizel’in suçu olduğunu düşünüyordum ama görünen o ki tekrar eden tarz Erol Temizel’in değil Hande Yener’in suçuymuş. “Başrol” ün başarısında elbette Işın Karaca ile birlikte şarkının müziğini yapan Funky C’nin de payı var ama bunun ötesinde; Işın Karaca ve Erol Temizel dünyadaki akımlara son derece paralel bir yaklaşımla Türkçe dans müziği için çok doyurucu bir örnek yaratmışlar ve aynı zamanda güçlü vokallerin dans şarkılarında gösterdikleri muhteşem performansı herkese hatırlatmışlar. Bu yaklaşımın Türkiye’de elektronik müzik yapmak isteyen vokallere cesaret ve ilham vermesini ummaktan başka bir şansımız yok şimdilik zira hali hazırda şarkılara yapılan remixler dışında şarkıların albüm düzenlemelerinde böylesi başarılı örneklere pek sık rastlayamıyoruz.

1. “Uyanış” – 4:45 (aka “Yangın Yeminler”)

Söz: Işın Karaca & Zeki Güner

Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük

Düzenleme: Erim Ardal

Olmazsa olmaz bir Işın Karaca şarkısı olan “Uyanış” için söylenecek söz yok. Hak ettiği gibi albümün açılış şarkısı. İsmini yeni yeni duymaya başladığımız Erim Ardal gerçekten harika bir iş çıkartmış. İnsan ister istemez albümdeki bir kaç şarkının daha düzenlemelerini yapsaydı nasıl bir sonuç çıkardı diye düşünmeden edemiyor.

2. “5 Dakika” featuring Ege Çubukçu – 4:47

Söz: Sibel Alaş

Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük

Düzenleme: Erdem Yörük

Pop vokallerin hip hop şarkıcılarıyla düet yapmaları tüm dünyada yüksek bir trend, bu konuda Türkiye’de ilk başvurulan isimler ise Ceza, Ege Çubukçu ve Funky C. Işın Karaca albümünde bu tarz bir şarkıya yer vermek çok akıllıca olsa da “5 Dakika”nın kurgusu ve soundu biraz eski ve şarkı istenilen etkiyi yaratmıyor. Şarkının başında Ege Çubukçu’nun yaptığı ise düetten ziyade bir sohbet tadında ve ne yazık ki sıkıcı. Bu arada albümdeki 5 şarkının aranjörlüğünü yapmış olmasına rağmen Erdem Yörük’ün besteci yanının albümdeki olumlu etkisi aranjörlüğüne nazaran çok daha fazla.

3. “Gidemedim” – 6:08

Söz: Zeki Güner

Müzik: Raşit Gözdamla

Düzenleme: Genco Arı

“Yardım ve yataklık etti ruhum gururuma” sözü çok can yakar herhalde yaz sonu :) Sade bir düzenlemeyle oldukça sağlam bir ballad olmuş. Belki tiraj sağlayacak bir şarkı olmayacak ama şarkıyı ve düzenlemesini gerçekten çok beğendim.

4. “Sessiz Hikayem” – 4:23

Söz: Işın Karaca & Zeki Güner

Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük

Düzenleme: Erdem Yörük

Geçmiş Işın Karaca albümlerinden birinde var mıydı bu şarkı hissi uyandıran bir klasik Işın Karaca şarkısı.

5. “Bilmece” – 3:31


Söz: Işın Karaca & Zeki Güner

Müzik: Işın Karaca

Düzenleme: Hakan Yeşilkaya

Oscar Ödülleri’nden sonra dünyada hızla yükselen Hint kültürüne gönderme yapan güncel yaklaşımdan dolayı Hakan Yeşilkaya’yı ve/veya bu fikri öne sürenleri tebrik etmek lazım. Albüm için klibi çekilen ilk şarkı olan “Bilmece” bana keyifli gelse de bir albümün çıkış şarkısından beklenen performansı göstereceğini düşünmüyorum.

6. “1000 Yalan” – 4:46

Söz: Işın Karaca & Zeki Güner

Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük

Düzenleme: Erdem Yörük

Yazının başında bahsettiğim Işın’ın kendini, aranjörlerin Işın’ı keşfetmesi mevzuna en iyi örneklerden biri. Pop Jazz tınılarının Işın’ın sesiyle mükemmel uyumu çok keyifli bir şarkıya dönüşmüş. Bence Erdem Yörük’ün aranjör olarak bu albümdeki en iyi performansı.

7. “Ben Bilirim” 4:06
Söz: Işın Karaca & Zeki Güner
Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük
Düzenleme: Hakan Yeşilkaya

Biraz Rock-Ballad, biraz Eurovision tadında tüm şarkılar gibi keyifli ama çok iddialı ve farklı değil.

8. “Aşk Çizgisi” 4:25

Söz: Işın Karaca & Sibel Alaş

Müzik: Işın Karaca & Erdem Yörük

Düzenleme: Erdem Yörük

Yine klasik Işın Karaca şarkılarını bekleyenleri tatmin edecek şarkılardan biri.

Biraz Alakasız Not: Şarkı Aşkın Nur Yengi’nin Sıramı Bekliyorum albümünden fırlamış hissi uyandırdı bana. Ne de güzel albümdü.. Aşkın Nur Yengi eski albümlerini aşan bir albümü ne zaman yapacak acaba?

9. “Başrol” – 4:31

Söz: Işın Karaca & Zeki Güner & Funky C,

Müzik: Işın Karaca & Funky C

Yazının başında yeterince ifade edemediysem tekrar yazayım :). Bayıldım bu şarkıya, Işın Karaca’ya çok yakışmış ve keşke albümde bunun gibi birkaç şarkı daha olsaydı.

10. “Bambaşka Biri” – 4:57

Söz: Fikret Şenes

Müzik: Frederic Mania

Tüm dünyada bu şarkının orijinali olan I Will Survive onlarca coverı/remixi ile hemen her yıl pişirilip pişirilip önümüze sunulup hemen her seferinde kabul görse de bizde hala bu şarkının yeniden yorumlanmamış olması zaten şaşkınlık verici bir şeydi. Ajda Pekkan’ı aşamama sendromunun üzerinen gelebilen ilk isim olan Işın Karaca şarkıyı elbette çok güzel söylemiş, şarkı ona çok yakışmış ve elbette bu yaz her yerde bu şarkıyı duyacağız ama daha yeni bir altyapı ile biraz riske girebilselerdi çok daha etkili bir sonuç alabilirlerdi. Ben Işın Karaca ve ekibine acilen bu şarkının yaratıcı remixlerini yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Tabi ki yaz bitmeden ;) (Aslında çok yaratıcı olmaya da gerek yok. Dünyada o kadar çok farklı remixleri ve mashup ları var ki biraz esinlenseler de olur aslında.. Bakınız: Pussycat Dolls – Hush Hush / I Will Survive :)

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.