Nazan Öncel’de Issız Adam’ı fazla izlemiş galiba :)

Nazan Oncel - Hatirina Sustum“Sevilirken bilmedin mi
Ben söylerken gülmedin mi”

Nazan Öncel’de Issız Adam’ı fazla izlemiş galiba :)

Öyle ya da böyle; Nazan Öncel’in yeni albümü Issız Adam’ın yarattığı rüzgarı fazlasıyla arkasına alacak bir albüm görüntüsü veriyor. Dingin, bazen nostaljik, neredeyse bütün Nazan Öncel albümlerinde karşımıza çıktığı üzere kulaklarımızı plak günlerine uzatacak derecede akustik. Ama gerçekten her şeyden öte naif ve sevgili özlemi / özlenen sevgili tınıları her yerinden fışkıran sözleriyle ister istemez son dönemin trendini bilerek/bilmeyerek yakalamış görünüyor.

Ben bir albümü dinlerken hep önce müzik çalarımı “rastgele” moduna ayarlar, böylece beynimi yapımcının/şarkıcının yarattığı şarkı listesiyle bizi düşürmeye çalıştığı tuzaklardan, albümün ilk şarkısı – son şarkısı – hit şarkısı kavramlarından tarafsız bir bölgeye kaçırmaya çalışırım. Bu albümde de öyle yaptım. Albümde bize verilen listeden ziyade; tesadüfen üst üste dinlendiklerinde “ben bu şarkıyı dinlememiş miydim?” hissi uyandıran şarkılar olmasına rağmen, Nazan Öncel dinleyicisini ziyadesiyle tatmin edeceğini düşündüğüm, en başta da vurguladığım gibi, ister istemez gündeme -Issız Adam / onun pazarlaması ve hepimiz üzerinde yarattığı psikoz- ve gündemin getirdiklerine neredeyse on ikiden isabet kaydeden bir albümle karşılaştım.

Şarkılara gelince;

Seni Bugün Görmem Lazım

“O da mı yalan bu da mı yalan.. Kötü bir rüya gördüm o zaman..” ve Nereye Gitti Bu Adam albümü sürükleyecek ve klasikleşecek Nazan Öncel şarkıları olarak görünüyor.

“Hatırına Sustum” ve “Nereye Gitti Bu Adam” tam “Issız Adam” şarkıları. Çağan Irmak bu şarkılardan birini, özellikle de “Nereye Gitti Bu Adam” ı filminde rahatlıkla kullanabilirdi. Ne de olsa altyapıdaki “plak tonları” filmde hiç te sırıtmazdı.

“Canım Bugün Nasılsın” tam bir ege şarkısı gibi başlıyor, ağza dolanacak bol kedili sevimli sözleri ile devam edip rap imsi Nazan vokalleri ile sıradan bir şekilde iz bırakmadan geçip gidiyor..

“Bu Istanbul” dan sonra mahalle baskısıyla Nazan Öncel’in, içerisinde İzmir’in adının geçtiği bir şarkı yapmasını ısrarla beklerken kendisi “Ankaralı Sevgilim” ile bir ters vole vuruyor ancak şarkı bizi tam olarak vuramadan taca çıkıyor.

“Ali” : Şarkının içinde de geçtiği gibi; oldu gözlerim doldu..:S (ama durun bir dakika.. Sezen Aksu’nun kendini tatmin şarkıları yapmasına izin veriyoruz da Nazan Öncel’ e neden izin vermeyelim? Buyurun efendim tabi ki hakkınızdır ;) ) (ardından da “Manzaralı Oda” yı dinleyince kalp ritmim epeyce bir yavaşladı ama :S)

“Bu da Hayat mı?” yı Mirkelam söyleseydi ya?! Olmadı bir müzikalde kullanırdık..?!

“Çiçekçi Geldi”    – I-IHH doyduk!! – (Sonunda “yavyusu” diyor yanlış duymuyorum di mi? Şirin olmuş o zaman :) )

“Öp Barılaşım”      “Ben bu şarkıyı dinlememiş miydim?”

“Pollyanna”

tam bir Nazan Öncel şaheseri!

“Pollyanna… Ah Görüyorsun ya..

Pollyanna… Ah Böyledir dünya..

Bu kadar ceza; seni de bozar, beni de bozar, herkesi bozar.

Bu kadar acı; yaza da yeter, kışa da yeter, topuna yeter.

Çok çocuksun çok. Git oyna çocuksun”

Bir not daha: Yahu bu şarkı da “Kavak Yelleri” dizisine sound track olsa ya!!! Biri Pinhani mi dedi??

“Hatırına Sustum” daki -ki sadece şarkının bir yerinde geçmesine rağmen- “Ayy.. Anam..Ayy..” lar o kadar gerçekçi ki, duyulduğu anda dillere düşmesi işten bile değil.. Şarkı adeta bir Nilüfer klasiği gibi başlıyor ve bir neo-Nazan-klasiği olarak üç dakika 10 saniye içinde bitiveriyor..

Sorular:

1. Nilüfer ne zaman klasiklerine klasikler eklemeye başlayacak gerçekten?

2. Nil Karaibrahimgil Nazan Öncel’in veliaht’ıdır diyecek 1.000.000 kişi bulabilir miyim?

3. Hayal/Meyal = Sezen Aksu geçen yıl Açık Radyo’da Nazan Öncel’in Demir Leblebi ve Göç albümlerini yere göğe sığdıramadı ve Nazan Öncel ‘de “Bahçeme bugün bir ağaç diktim, adı Sezen oldu!” demiş miydi gerçekten?

Sonuç:

Hatırına Sustum, Seni Bugün Görmem Lazım ve Nereye Gitti Bu Adam ve hatta Pollyanna albümü sürükleyen şarkılar olur, Öp Barılaşım çok dinlenir ve albüm Nazan Öncel fanatiklerini ziyadesiyle doyurur -ve dahi- yepyeni Nazan Öncel hayranları kazandırır. Benim albüme naçizane puanım ise 7 olur.. “Yeni bir şey yok ama keyif veren bir fanatik albümü” nün kısa tanımı ;)

Albüm için çalışan herkesin ellerine sağlık..

Şimdilik hepsi bu kadar…

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.