Yarı Finallere 1 hafta kala Eurovision oylamamızda son durum

esc2009_artworkÖncelikle hepinize teşekkür ederim zira bundan iki ay önce Eurovision Şarkı Yarışması ile ilgili olarak www.ozgurcengiz.com ziyaretçilerinin ve Eurovision meraklılarının bu yıl için favorilerini tespit etmek amacıyla başlattığımız anket, bu konuda en çok katılımda bulunulan anketlerden olmakla kalmayıp, bu yıl dünyanın bir çok ülkesinde yapılan anketler arasında en yüksek katılımcı sayısını yakalayan anketlerin arasına girdi.

Anketimizde şu ana kadar yaklaşık 2.500 kişi oy kullandı ve son düzlüğe girdiğimiz şu günlerde oy kullananların sayısı katlanarak çoğalıyor.

Yurt dışından oldukça yoğun katılımcı olmasına rağmen blogun yarısının Türkçe olarak yazılmasının Hadise ve Türkiye açısından bir avantaj olacağı zaten kesindi. Bu farkın çok büyük boyutlara ulaşmaması için oy kullanan herkese 3 favori seçme hakkı vermiş ve bu sayede Türkiye’den oy kullananların da diğer adaylar ile ilgili fikirlerinin ortaya çıkmasını sağlamayı amaçlamıştık, öyle de oldu. Oylamada son duruma göz atacak olursak, Hadise’nin sürpriz olmayan birinciliğinin ardından Türkiye’den yarışma sırasında verilecek oyların rengini de aşağı yukarı tespit ettiğimizi düşünüyorum.

Türkiye’den yarışmacı ülkelere gidecek yüksek puanlar büyük ihtimalle Norveç, Yunanistan, Azerbaycan, Hollanda ve Bosna’ya olacak. Psikolojik nedenler ve şarkının güzelliğinin birleşimiyle Azerbaycan’ın 12 puanı rahatlıkla alacağına neredeyse eminim ancak, politik yaklaşımların geçtiğimiz senelerde olduğu gibi çok sürpriz sonuçları getirebileceğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Psikolojik ve politik nedenleri bir tarafa attığımızda ise tablomuz bize Türkiye’nin 12 puanının Norveç temsilcisi Alexander Rybak’a gitmesi gerektiğini söylüyor zira Alexander Rybak oylamamızda Hadise’nin ardından ikinci durumda ve yarışmanın bu yılki önemli favorilerinden olmasının dışında ülkemizde hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiş durumda.

Hadise ve şarkısı Düm Tek Tek’ in durumu da oldukça parlak. Yurt dışından gösterilen ilgiye bakılırsa Hadise’nin ilk 5 e girmesi sürpriz olmayacak. İlk 5 içerisindeki pozisyonunu ise değişen oylama sistemi ve elbette Hadise’nin sahnedeki performansı belirleyecek.

Önümüzde halen 1 haftadan uzun bir süre var ve yarı finallerin ardından kesinleşen finalistler belli olduğunda listemizi ve oylamamızı tekrar gözden geçireceğiz.

Bu süre içerisinde halen oyunuzu kullanmadıysanız buradan oylama için açtığımız ilk sayfaya gidebilir veya aşağıda oyunuzu kullanabilirsiniz;

Sorry, there are no polls available at the moment.

You may also like

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.